"Скільки коштує пасажирам монополія на послуги в аеропортах України?"

Автор  , Опубліковано в ЗМІ про нас

Послуги наземного обслуговування (хендлінг) – це спеціалізований вид послуг з обслуговування літака у аеропорту. Вони надаються сертифікованими компаніями для забезпечення підготовки, прийняття та відправки рейсу, а також послуги із безпосереднього обслуговування пасажирів: реєстрації на рейс, зважування багажу та завантаження на рейс. Хендлінгові послуги можуть надаватися структурними підрозділами аеропорту, що породжує його монополію та не найкращим чином впливає на вартість та якість послуг. У Європі, де правила гри регулюються відповідно до Директиви ЄС 96/97, наданням наземних послуг займаються переважно незалежні провайдери.

Олег Бондар юрист, юридичне бюро "ECOVIS Бондар та Бондар" наголошує на актуальності питання не тільки для представників галузі - авіакомпаній, аеропортів та приватних надавачів послуг, але і для пасажирів. "Вирішення проблеми з подолання монополії на доступ до ринку надання послуг в аеропортах безпосередньо впливає як на вартість квитків (до 15 % вартості квитка – вартість даних послуг), так і на якість послуг. Водночас, ми вважаємо, і це відображено у розробленому нами проекті Правил, що "відкриття ринку" аеропортами повинно відбуватися поступово. Це повною мірою відповідає європейському досвіду."

Як зазначає Микола Щербина (Українська Авіатранспортна Асоціація, до якої входить найбільші представники авіаційного ринку): "Ключова проблема галузі полягає в тому, що на даний момент відсутні встановлені норми надання відповідних послуг. За роки незалежності України відповідальний за сферу авіації регулятор – Державна авіаційна служба, так і не спромігся врегулювати це питання, що спричинило не тільки абсолютний правовий вакуум, але і дискримінаційний підхід в доступі до ринку хендлінгових послуг в аеропртах."

Володимир Наумов (голова ради Всеукраїнського центру реформ транспортної інфраструктури, заступник Голови Авіаційного комітету України) акцентує увагу на відсутності консолідованого підходу щодо прийняття рішення та неготовність до діалогу з боку Державної авіаційної служби з представниками галузі.

Експерти дійшли висновку, що нинішню редакцію документу, запропонованого Державною авіаційною службою, приймати не можна, оскільки це призведе до блокування розвитку авіаційного ринку. Авіаційний комітет пропонує власний варіант документу, розроблений відповідно до принципів, перевірених європейським досвідом та закликає до відкритої дискусії усіх спеціалістів галузі та представників органів державної влади.

Українська асоціація професіоналів у сфері GR та лобістів спільно з Авіаційним комітетом при Торгово-промисловій палаті України.

Джерело: Українські Новини